Slavistično društvo Dolenjske in Bele krajine je ob 140-letnici rojstva Otona Župančiča razpisalo literarni natečaj poezije in kratke proze z naslovom Hodil po zemlji sem naši … V spremnem besedilu je bilo napisano: »Vodilno misel letošnjega natečaja je zapisal pesnik, ki je bil v času odraščanja štiri leta zelo povezan z Novim mestom – tu je obiskoval dva razreda osnovne šole in dva razreda gimnazije; v rokopisnem dijaškem listu Na prelji je objavljal prve pesmi. Župančičeva ustvarjalnost je bila svetovljanska, pri tem pa prežeta z ljubeznijo do domovine, slovenskega jezika in kulture. V obsežni pesnitvi Duma pesnik opozarja tako na idilično podobo domovine kot tudi na njene tegobe, zaradi katerih mnogi odhajajo v tuje kraje, da si tam poiščejo delo. Sprašuje se, kaj je domovina, kje so njene meje …« Razpisana tema je vabila ustvarjalce, da so se z ljubečim in hkrati kritičnim očesom ozrli po domovini in izrazili svoje misli, čustva, zgodbe …, opevali njene »prelesti« ali zapisali razmislek in zgodbe o »bolestih«.

V ponedeljek, 4. 6. 2018, je bila v Parku Rastoča knjiga podelitev najboljšim mladim in odraslim ustvarjalcem. Natečaja se je udeležilo kar nekaj naših učencev od 7. do 9. razreda. Med vsemi osnovnošolci sta bili za svoja izjemna prispevka nagrajeni dve naši učenki: Neža Ilovar, 9. c, in Nina Pečnik, 7. a. Nežine pesmi in Ninina spominska proza so bile predstavljene na prireditvi, na kateri nas je nagovoril župan MO Novo mesto Gregor Macedoni, slavnostni govornik pa je bil predsednik Državnega sveta RS Alojz Kovšca. Vsi prispevki so objavljeni v letošnjem literarnem zborniku.

 

(Skupno 6 obiskov, današnjih obiskov 1)