V soboto, 29. 9. 2018, smo imeli športni dan. V hladnem jesenskem jutru smo se zbrali pred šolo in se najprej odpravili na filmsko predstavo v Kulturni center Janeza Trdine. Ogledali smo si biografski film o slavnem ruskem astronavtu Juriju Gagarinu, ki je leta 1961 kot prvi Zemljan v eni uri in 48 minutah obkrožil naš Modri planet.

Slike si oglejte na tej povezavi.

Učence 6., 7., 8. in 9. razreda smo povprašali za mnenje o filmu.

Razred 6. 7. 8. 9.
Št. anketiranih učencev 21 15 8 10

Učenci so napisali, kaj jim je bilo všeč:

• Všeč mi je bilo, ko je Gagarin poletel v vesolje in podoživljal dogodke iz svoje mladosti.
  • Všeč mi je bil način, na kakršnega je bil predstavljen polet in priprave nanj. Zanimiv je bil prikaz sil, ki delujejo na človeka pri veliki hitrosti.
  • Najbolj všeč mi je bilo, ko je Gagarin v vesolju prvič izkusil breztežnost in videl, kako voda lebdi.
  • Film je bil poučen.
  • Lepo je bilo, ko je izvedel, da bo dobil otroka in je kar vriskal od sreče.
  • Film je bil zgodovinski. Očaral me je prikaz vesolja, ki se mi zdi zanimivo in neznano.
  • Všeč mi je bil glavni igralec in ostali igralci.
  • Gagarin je bil vzdržljiv, ambiciozen in pogumen.
  • Ko je raketa pristajala, je bilo veliko ognja. Ko so izgubili radijsko zvezo, je bilo napeto.
  • Všeč mi je bil prizor iz vojne, ko so Jurijevega brata skoraj obesili.
  • Film je bil zelo čustven in poln preobratov, napet do zadnjega trenutka.
  • Všeč mi je bil srečen konec.
  • Zdelo se mi je smešno, da Gagarinov oče ni vedel, da je njegov sin prvi človek, ki je poletel v vesolje.
  • Lepo je bilo prikazano prijateljstvo in tekmovalnost med kozmonavti ter veselje ob uspešnem poletu.
  • Všeč mi je bil »pogled nazaj«: groza druge svetovne vojne, očetovo nasprotovanje njegovi želji po šolanju, kako je spoznal ženo, kako je delal izpit za pilota …
  • Natančno sem poslušal in razumel kar nekaj ruščine.

Še nekaj negativnih mnenj:

• Ni mi bilo všeč, da je film na trenutke krut in temačen ter žalosten.
  • Moti me, da so bili prikazani smo Rusi, nič Američanov. Pogrešal sem konec Gagarinove zgodbe.
  • Ni mi bilo všeč, da sta se menjavala polet v vesolje in prikaz priprav ter spomini na mladost.
  • Samo en kozmonavt je šel v vesolje.
  • Ni mi bilo všeč, da je bil film v ruščini.

Po ogledu te nenavadne življenjske zgodbe smo še sami preizkušali svoje zmogljivosti in na prelepi lokaciji ob reki Krki tekmovali v krosu. Proga je bila krajša in lažja od tiste v Ragovem logu. Za nekatere je bil tek mala malica, drugim pa je proga povzročila nekaj težav in jim povedala, da se je treba več gibati.

Novinarski krožek