V petek, 14. 4. 2023, je bil na naši šoli praznik knjige in kulture. V goste smo povabili pisateljico Deso Muck, da je z nami praznovala zaključek bralne značke in zaključek projekta Rastoča knjiga.

Mladinski pevski zbor nas je z ljudsko pesmijo Apa cuka funda luka popeljal v igrivi svet domišljije, ki je bila navdih mnogih prispevkov v letošnji knjigi projekta Rastoča knjiga z naslovom Z besedo in s sliko skozi leto.

Avtor misli že 5. lista Rastoče knjige je Matic Kotnik iz 9. a, ki v svoji pesmi z naslovom Moja definicija miru pravi: »Vsak hodi v svojo smer, upajmo, da cilj je mir.« Njegova misel, vpisana v ploščo Rastoče deklice na hodniku v prvem nadstropju šole, bo gradila še trdnejše temelje kulture, ki jih na šoli gradimo tudi s knjigo in branjem.

V letošnjem letu je na naši šoli bralno značko opravilo 437 učencev, 19 devetošolcev pa si je pribralo naziv zlati bralec.

Star mongolski pregovor pravi:  »Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo.« S svojimi knjigami že vrsto let razsvetljuje bralce naša gostja na prireditvi, Desa Muck.

Najmlajše bralce je nasmejala s svojimi prigodami in izmišljotinami iz šolskih dni, ki jih mora imeti vsak pisatelj v svoji domišljijski malhi, če želi navduševati bralce. Starejšim učencem pa je na humoren način prenesla nekaj koristnih nasvetov, kako se izogniti težavam v zahtevnem najstniškem obdobju in uspešno krmariti med pričakovanji odraslih in vrstnikov ter svojimi željami in cilji.

Prav prisrčna in zabavna je bila tudi podelitev priznanj predstavnikom oddelkov, saj je pisateljica vsakemu namenila hudomušne in spodbudne besede. Na oder je ob gromkem aplavzu povabila tudi vse zlate bralce in jim podelila spominska priznanja. Ob koncu smo naredili skupno fotografijo, ki bo še en kamenček v mozaiku lepih spominov.

Nekaj vtisov učencev po prireditvi:

• Desa je govorila smešne zgodbice. Najbolj smešna mi je bila, ko je govorila, da so jo hrenovke klicale. (Pina, 1. r.)
  • Meni je bilo všeč, ker se je hecala z nami. Ko je rekla, da se rada laže, sem se najbolj smejal. (Mark, 1. r.)
  • Zanimivo mi je bilo, ko mi je Desa dala priznanja. Rekla je, da imam lepo bravo las. (Tisa, 1. r.)
  • Prireditev je bila lepa. Desa je napisala lepe knjige. Smešna je bila, ko je govorila o hrenovkah. (Tim, 2. r.)
  • Bilo je zanimivo, ker se je gospa Desa hecala z nami. (Žan, 2. r.)
  • Gospa Desa je zelo zabavna in vesela. Jaz najraje berem njeno zbirko o čudežni bolhi Megi. (Lucija, 2. r.)
  • Desa Muck mi je bila všeč, ker je bila smešna in prijazna. Ko je bila otrok, je bila tudi nerodna in to mi je bilo zanimivo. (Sofia, 3. r)
  • Zanimivo mi je bilo, ko je govorila o svojem otroštvu. Najbolj zabavno mi je bilo, ko si je izmišljevala, da je posvojena. (Ajda, 3. r.)
  • Desa Muck mi je bila zanimiva in smešna. Njene pravljice so mi zelo všeč. Najraje berem Čudežno bolho Megi. Vesela sem bila, ko sem jo zagledala in vedela sem, da bo zabavna. Veliko sem se smejala. (Ana, 3. r.)
  • Mislim, da je Desa Muck zelo zanimiva in zabavna gospa. (Maks, 4. r.)
  • Desine zgodbe so bile zanimive in smešne. Najbolj smešna mi je bila zgodba, ko je šla na šolski izlet. (Gaj, 4. r.)
  • Desa Muck je bila zabavna. Opisovala je, kakšna je bila kot otrok. Rekla je, da se je veliko lagala in tega nisem pričakovala. Bila je zanimiv otrok. (Lia, 4. r.)
  • Prireditev mi je bila super. Najbolj smešno mi je bilo, ko je Desa govorila in vmes pila kavo in vodo. Vesela sem, da sem jo spoznala. (Naja, 4.r.)
  • Desa je prišla z nasmehom in pokazala, da ima rada otroke. (Manca, 6. r.)
  • Škoda, da se je prireditev hitro končala, ker bi nam Desa lahko še veliko zanimivega povedala. (Lili, 6. r)
  • Desa je pokazala velik smisel za humor.(Zara, 9. r)
  • Prireditev je potekala v sproščenem vzdušju. (Ožbej, 9. r.)
  • Pisateljica je z nami delila zanimive življenjske izkušnje. (Meta, 9. r.)

Fotografije s prireditve si lahko ogledate tukaj.