V petek, 19. 4. 2019, bomo tudi na naši šoli obeležili svetovni dan Zemlje (22. april) in v okviru tehniškega dne izvedli celo vrsto ekoloških delavnic in različnih dejavnosti na temo varovanja okolja, čistih virov vode, zdravega sloga življenja in okoljevarstva.

Eden izmed naših načrtov je ob letošnjem praznovanju 90-letnice šole tudi prenova dveh prezrtih in zapuščenih atrijev šole. Projekt smo poimenovali »UČILNICA NA KRILIH ČASA«, PROSTOR NEKJE VMES. Namenjen je pridobitvi kvalitetnega prostora za pedagoško delo, druženje, počitek, odmik, zavetje in učenje o življenju. Ta petek pred svetovnim dnevom Zemlje bomo tako vsi skupaj naredili konkretnejše korake k cilju izboljšati prostorsko izrabljenost ter socialno klimo šole. Imamo številne poglede, želje, ideje… ki jih bomo razvijali tudi skozi igrivo arhitekturno oblikovanje atrija iz mivke, kock, lesa ali kartona. Učence, učitelje in starše želimo spodbuditi k aktivnem sodelovanju v vseh fazah projekta in krepiti razvoj odgovornega odnosa do okolja oziroma prostora. 

Šestošolci bodo obiskali tudi odlagališče nenevarnih odpadkov Leskovec ter reciklažni center ob poslovni stavbi Komunale Novo mesto, sedmošolci si bodo ogledali centralno čistilno napravo v Ločni, osmošolci bodo izdelovali modele teles iz odpadnega papirja, devetošolci pa bodo delali po delavnicah. Vsi pa si bomo ogledali tudi pestro dogajanje na Novem trgu, ki je sestavni del eko tedna. Vstopnina na prireditev je žep zamaškov.

Zbor vseh učencev bo ob 8.20 uri, nato pa sledijo predvidene dejavnosti po razredih in ogled prireditve ob dnevu Zemlje na Novem trgu. Učenci od 1. do 5. razreda bodo imeli kosilo do 12.55 ure, od 6. do 9. razreda pa po 12.55 uri. Šolski avtobusi bodo vozili hkrati, in sicer odpeljejo jutranji iz Malega oz. Velikega Slatnika ob 7.45 uri, vračajo pa se vsi avtobusi ob 13.30.

V tem duhu bo potekala tudi pomladna zbiralna akcija papirja po razporedu: 24. aprila za učence od 1. do 3. razreda, 25. aprila za učence od 4. do 6. razreda in 26. aprila za učence od 7. do 9. razreda. Papir bo možno oddati od 6.30 do 9.00 na parkirišču za tovarno Labod.

V počastitev svetovnega dneva Zemlje bo v petek, 19. aprila 2019, na Novem trgu potekala tradicionalna prireditev Dan Zemlje. Od 9. ure dalje nas čakajo številne delavnice, športna animacija, prikaz domačih obrti in opravil, šole in društva bodo predstavili ekološke dejavnosti. Program bo popestrilo tudi zanimivo dogajanje na odru, ki ga bo zaključil glasbenik Zlatko s koncertom ob 11. uri. Vstopnina je žep zamaškov.

Več o dogajanju na eko.komunala-nm.si/

Okoljevarstvenim temam bodo vnovič posvetili cel teden, tako bo od 18. do 28. aprila potekal 4. Eko teden z bogatim programom, ki vključuje dan odprtih vrat Komunale Novo mesto, Dolenjskega muzeja, številne predstave za otroke in športne aktivnosti.


DNEVNI PREGLED 4. EKO TEDNA V MONM

 • 5. 4. ob 16. uri, Žabja vas – športno igrišče IGRALNI DAN
 • 17. 4. 9.00 – 17.00 Humanitarni center ZELEMENJAVA POMLAD 2019
 • 18. 4. DAN ODPRTIH VRAT KOMUNALA NOVO MESTO 9.00 – 10.00 – Voden ogled Centralne čistilne naprave Novo mesto, Šmarješka cesta 10, 10.30 – 11.30 – Voden ogled vodarne Jezero, 12.00 – 13.00 – Voden ogled Zbirno reciklažnega centra na Podbevškovi 12
 • 18. 4. ob 17.00, Kulturni center Janeza Trdine DRAMSKA PREDSTAVA ZA OTROKE – Astrid Lindgren, ERAZEM IN POTEPUH
 • 19. 4.  9.00 – 12.30, Novi trg, 14. OSREDNJA PRIREDITEV DAN ZEMLJE
 • 19. 4. od 8. do 12. ure DAN ODPRTIH VRAT DOLENJSKEGA MUZEJA ZA NAJAVLJENE SKUPINE – občasna razstava Po dobri poti
 • 23. 4. ob 18. uri, Prireditveni atrij, JEŽKOV VEČER, »PRIŽGIMO LUČ, LJUDJE!«
 • 24. 4. ob 18. uri, Trdinova čitalnica, PREDSTAVITEV KNJIGE – DAN PODJED VIDENI. ZAKAJ SE VSE VEČ OPAZUJEMO IN RAZKAZUJEMO?
 • 25. 4. ob 17. uri, Pravljična soba, USTVARJALNICE
 • 25. 4. ob 18. uri, Trdinova čitalnica, PREDAVANJE – ŽELJKO OSTOJIĆ: GALAKSIJE
 • 26. 4. ob 16. uri, Jedinščica – športno igrišče IGRALNI DAN

 

Related Images:

(Skupno 539 obiskov, današnjih obiskov 1)