Vsako leto 14. novembra praznujemo Svetovni dan sladkorne bolezni. Ta dan je rojstni dan kanadskega znanstvenika Fredericka Bantinga, ki je skupaj s svojim asistentom Charlesom Bestom, v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Leta 1923 je za ta dosežek prejel Nobelovo nagrado za medicino.

Sladkorna bolezen je skupina različnih bolezni, ki jim je skupna previsoka koncentracija glukoze v krvi. Poznamo več tipov sladkorne bolezni. Sladkorno bolezen tipa 1 in tipa 2, sladkorno bolezen v nosečnosti ter druge tipe. Najpogostejša je sladkorna bolezen tipa 2, ki jo ima približno 90 % vseh oseb s sladkorno boleznijo.

Tudi sladkorno bolezen se da preprečiti ali odložiti njen nastanek z zdravim načinom življenja. Rekreacija je ključnega pomena za obvladovanje sladkorne bolezni in prav tako zdrava in uravnotežena prehrana ter vzdrževanjem normalne telesne teže.

Modri krog je znak, ki ga uporabljajo za podporo vsem aktivnostim, ki so usmerjeni v preprečevanje in zdravljenje sladkorne bolezni.

Ali ste vedeli?

  • 1 od 11 odraslih (20 – 79 let) ima sladkorno bolezen (463 milijonov ljudi),
  • 1 od 2 (50 %) vseh ljudi s sladkorno boleznijo ni diagnosticiranih,
  • 3 od 4 ljudi (79 %) živi v državah z nizkimi in srednjimi prihodki,
  • preko 1,1 milijona otrok ima diabetes tipa 1.

Če želite izvedeti še več o sladkorni bolezni, si lahko preberete in pogledate na naslednjih povezavah:

https://www.nijz.si/sl/sladkorna-bolezen

https://www.diabetesatlas.org/en/

Related Images:

(Skupno 297 obiskov, današnjih obiskov 1)